День "весняного" Миколи: прикмети і заборони у це свято

2020-05-22 10:52

За народним календарем 22 травня має різні назви: Миколи весняного, літнього, теплого, Миколи травневого або Миколин день.

Святий Миколай дуже шанований святий у християн всього світу. У році є два великих свята, присвячених святому Миколаю: взимку - 19 грудня і навесні - 22 травня. Люди здавна вірять, що він опікується і допомагає всім мандрівникам, морякам і дітям.

Хоча " весняний " Миколай і не такий урочистий, як " зимовий " , але й він шанувався православним людом і був позначений деякими цікавими обрядами. Найурочистіше його відзначали гуцули, влаштовуючи " полонинський хід " - вигонили тварин на полонини. Там старший чабан розпалював " живий огонь " , який мав горіти до кінця сезону, себто до глибокої осені, коли полонинський хід повертався на зимове стійбище.

Наші предки важали, що від Миколи може бути ще 12 морозних ранків, які можуть розтягнутися аж до Семенового дня (14 вересня). Якщо погода в цей день залишалася холодною, сподівалися на Трійцю: Микола дає трави, а Трійця править.

Справжньою благодаттю вважався дощ, що почався в цей день. Вважали, якщо в день Миколи теплого дощ, то літо не буде посушливе і хліба вродить багато.

22 травня закінчували садити картоплю, яку цінували не менше, ніж хліб. Селяни в цей день біля будинку викладали хрести з гілочок або трісок, палили біля ганку гілки вільхи, щоб захистити житло і його мешканців від змій.

В цей день слід сходити до церкви і помолитися святому Миколаю. Можна попросити його про благополуччя або здоров'я. Заборони на працю немає, навпаки, вона навіть вітається. Прийнято зайнятися генеральним прибиранням.

Заборонено відмовляти в допомозі нужденним, інакше, вважали наші предки, на 7 років у будинку оселиться бідність. Також вважалось, що на святого Миколая не можна стригтися і навіть брати в руки ножиці.

Народні прикмети на 22 травня

Дощ на Миколу весняного - до хорошого урожаю.

Якщо на Миколу жаби заквакала, то овес буде хороший.

До святого Миколая не стрижи овечок, не сій гречки, не купайся в водоймах.

Є чимало примовок і прислів'їв про цей день: " До Миколи не буде літа ніколи " , " Держи сіно до Миколи - не побоїшся зими ніколи " , " Як не вбачиш до Миколи колосу, то буде плачу й голосу ".

За матеріалами http://molbuk.ua