Свято Обрізання Господнє та Василя: традиції та прикмети

2021-01-14 01:21

Що не можна робити в день Обрізання Господнього, в чому сенс свята і які його традиції

 
14 січня - свято, яке по праву вважається іменинами Христа. Після восьми днів від народження, Діва Марія принесла свого сина до храму для обрізання. Після чого його й нарекли Ісусом.

Свято Обрізання Господнє не є дванадесятим, проте воно важливе для розуміння самого християнства. Адже багато хто цікавиться, навіщо було проводити обрізання Ісуса - адже той і так без гріха і свят? Обряд обрізання - це посвячення немовляти Господу, його проходять всі євреї. Але щоб показати, що Христос - теж людина (не ефемерна істота без плоті) і також виконує всі заповіді, Спасителя принесли в храм на обрізання.

Для християн сенс свята Обрізання Господнє в необхідності пам'ятати про смирення: ніхто не вищий за закон Божий.

І як Господь підкорився Божому закону - так і всі християни повинні неухильно дотримуватися християнських заповідей і законів церковних.

Обрізання Господнє - що не можна робити у свято 14 січня

Саме по собі свято символізує "обрізання" гріховних пристрастей. Тому день присвячують справам духовним: з ранку ходять на службу до церкви, де всенічне бдіння змінюється урочистою службою (вона зветься полієлів).

14 січня читається Ісусова молитва. Оскільки цього дня також вшановується пам'ять святого Василія Великого - одного з найбільш шанованих святих, то в храмах проходить літургія на його честь.

 У народному календарі цю дату називали днем Василя. У цей день діти ходили по домівках з піснями на кшталт колядок. З дня Василя прийнято було найматися на роботи, тому з цього дня вівся звіт господарського року. Йому можна помолитися про допомогу в нових справах і будівництві.

За народними традиціями, хлопці з ранку 14 січня ходять посівати, а дівчата поспішають завершити ворожіння на Старий Новий рік. Після походу до церкви гадати вже не можна: церква ворожіння не схвалює, а молитва змиває цей гріх, тому спочатку закінчують ворожіння - а потім замолюють гріх за нього.

У цілому ж, у свято Обрізання Господнє не можна грішити не лише діями, але і подумки (бажати комусь зла, подумки когось засуджувати, планувати щось комусь на шкоду тощо).

У свято 14 січня не можна:

посівати жінкам;

пускати 14 січня жінку першою до хати;

рахувати монети й дрібні купюри, щоб не проливати сльози в майбутньому;

брати й давати гроші в борг;

лаятися;

їсти рибу і птицю - щоб щастя з дому не "попливло"/"полетіло".

Також не вітається робота по дому.

У свято 14 січня потрібно:

одягти щось нове - щоб весь рік видався вдалим;

загадувати бажання - воно неодмінно збудеться, кажуть у народі;

допомагати ближнім.

За матеріалами Главред, Апостроф.