Договір про нерозповсюдження ядерної зброї може вмерти як міжнародний документ через невиконання Будапештського меморандуму - Ігор Смешко

2019-12-11 07:47

Єдиним справжнім міжнародним правовим документом, який здатен урегулювати ситуацію, що склалася у зв’язку з агресією Росії проти України, є Будапештський меморандум.

Якщо він не буде виконаний, процес ядерного роззброєння у світі зупиниться, адже після прецеденту з Україною жодна ядерна країна не повірить більше міжнародним гарантіям. Можна навіть сказати, що Договір про нерозповсюдження ядерної зброї в цьому випадку може вмерти як міжнародний документ, що заохочує країни, які ще не мають ядерної зброї, до стриманості в її розробці.

Про це заявив лідер партії «Сила і Честь», колишній тричі голова Комітету з питань розвідки при президентові України, керівник воєнної розвідки, ексголова Служби безпеки України і перший  військовий аташе України у США (1992-1996 рр.), Надзвичайний і Повноважний Посол України Ігор Смешко на конференції, яка була присвячена 25-річчю підписання Будапештського меморандуму. Ця конференція відбулась 5-6 грудня 2019  року в Школі державного управління ім. Дж.Кеннеді при Гарвардському університеті, Бостон, США, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

«Україна, відмовившись від свого ядерного арсеналу, зробила для безпеки Сполучених Штатів Америки більше, ніж будь-яка інша країна світу за всю історію їх існування. Нагадаю, що на той час 176 стратегічних балістичних ракет, розташованих на території України, були спрямовані на США. Вони могли потенційно знищити найпотужнішу державу світу.

Тому єдиним справжнім міжнародним правовим документом, який врегулює ситуацію, що сьогодні склалася у зв’язку з російською агресією, є Будапештський меморандум, підписаний 1994 року Україною, США, Росією та Великою Британією», - зазначив Ігор Смешко перед аудиторією, в якій були колишні високопосадовці США, які безпосередньо брали участь у ядерному роззброєнні України.

За його словами, Україна свого часу зробила величезний крок назустріч миру та світовій безпеці, який не має претендентів в історії людства, а інші підписанти меморандуму своїх зобов’язань не виконали.

«Якщо зараз не повернутися до Будапештського меморандуму і не здійснити конкретних дій для його виконання, то жодна країна з ядерним озброєнням (наприклад Північна Корея чи Іран) більше ніколи не повірить жодним міжнародним документам та гарантіям безпеки в обмін за відмову від ядерної зброї. Адже в них завжди буде перед очима прецедент України, коли пообіцяли, але нічого не зробили», - переконаний лідер партії «Сила і честь».

Він також нагадав, що Україна має право вимагати компенсацій від держав-підписантів Будапештського меморандуму. За його словами, згідно з Віденською конвенцією про права міжнародних договорів від 1968 року, будь-яка держава, що надає певну послугу чи виконує зобов’язання перед іншими державами, має право на компенсацію.

За  оцінками військової розвідки України, щорічне заощадження від вживання заходів з компенсації ядерної загрози США і Європі з території України, коштувало їм близько 20 млрд доларів (15 млрд – від Сполучених Штатів, 5 млрд – від Європи).

«Проте сьогодні Україна не вимагає компенсації коштами, а прагне лише прямого виконання державами-гарантами своїх зобов’язань згідно з Будапештським меморандумом про гарантування її територіальної цілісності і незалежності, а також незастосування щодо неї не тільки військової сили, а й економічного і політичного тиску», - заявив Ігор Смешко.