Кризовий стан місцевих медіа має стати темою невідкладних парламентських слухань - НСЖУ

2021-12-23 18:28

За п'ять років в Україні зникне половина локальних газет, телерадіокомпаній і онлайн-видань, якщо для подолання кризи в місцевих медіа не буде вжито термінових заходів.

Держава має надати невідкладну допомогу місцевим ЗМІ, а в першому півріччі 2022 року - провести спеціальні парламентські слухання на тему: "Стійкість місцевих ЗМІ як запорука свободи слова в Україні". Такий заклик міститься в заяві, прийнятій на розширеному засіданні правління Національної спілки журналістів України 23 грудня, передає Укрінформ з посиланням на пресслужбу НСЖУ.

"Найбільша журналістська організація України стривожена гострою економічною кризою в місцевих медіа, спричиненою пандемією COVID-19, відсутністю державної політики підтримки незалежності українських ЗМІ та бездіяльністю законодавців й урядовців в реалізації антикризових заходів у медійній галузі. НСЖУ пропонує невідкладно провести спеціальні парламентські слухання з питань виживання місцевих медіа, оскільки закриття локальних ЗМІ загрожує доступу українців до джерел перевіреної місцевої інформації", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, за даними опитування НСЖУ, за два роки 20% місцевих друкованих газет припинили свій вихід, а близько 10% регіональних телерадіокомпаній призупинили трансляцію в 2021 році. Решта ЗМІ скорочують штати, витрати, обсяг мовлення або контенту.

У заяві правління НСЖУ також наголошується, що розвиток медіа, насамперед місцевих, не є пріоритетним у роботі органів влади.

До проведення парламентських слухань НСЖУ рекомендує Президенту Володимиру Зеленському, Голові Верховної Ради Руслану Стефанчуку, Прем'єр-міністру Денису Шмигалю "вжити вичерпних, у межах їхньої компетенції, заходів щодо ухвалення нормативно-правових та законодавчих документів для забезпечення в 2022 році: створення державного Фонду розвитку місцевих медіа; посилення соціальної підтримки й правового захисту журналістів; розробки Цільової державної програми посилення інформаційної присутності українських ЗМІ (насамперед, місцевих) на територіях, які межують із окупованими районами Донбасу і Криму, а також із Республікою Білорусь".

"Якщо кількість місцевих медіа скорочуватиметься такими темпами, як нині, то за п'ять років в Україні зникне половина локальних газет, телерадіокомпаній і онлайн-видань. Часу на "розгойдування" немає. Держава повинна надати невідкладну допомогу місцевим медіа" - наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Розширене засідання правління Національної спілки журналістів України відбулося в онлайн-форматі. Участь у його роботі взяли голови обласних організацій НСЖУ, члени секретаріату та ревізійної комісії - понад 50 осіб з усіх регіонів.

До складу секретаріату Спілки журналістів входять відомі медіаексперти, зокрема Микола Семена (оглядач проєкту "Крим.Реалії"), Ліна Кущ (перший секретар НСЖУ), Денис Іванеско (директор інформаційного агентства "Українські новини"), Володимир Данилюк (головний редактор "Волинської газети", Луцьк), Сергій Лямець (економічний оглядач, блогер), Костянтин Григоренко (головний редактор газети "Обрії Ізюмщини", Харківська область), Гліб Головченко (гендиректор телеканалу "ТАК-ТБ", Миколаїв), Віталій Голубєв (керівник Школи універсального журналіста, Рівне), Віктор Весілик, Олександр Бриж, Людмила Долженко, Валентина Душок, Валерій Макеєв, Вікторія Плахта, Зоя Шарикова, Сергій Шевченко та інші відомі журналісти.