Президент Польщі в інтерв’ю Polsat News прокоментував аварію в Пшеводові, призначення Мельника в МЗС

2022-11-22 11:27

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що призначення колишнього посла у Німеччині Андрія Мельника заступником глави МЗС є суверенним рішенням України - після того, як у Сеймі назвали його "невдалим".

Дуду запитали його думку щодо цього питання в інтерв’ю Polsat News.

"Це суверенне рішення, прийняте українською владою. Він - український фахівець із закордонних справ. Такі рішення приймаються узгоджено з адміністрацією президента, українськими органами влади", - прокоментував Анджей Дуда.

Коментуючи нагадування, що Мельник казав про те, що поляки під час Другої світової війни вбивали українців, Дуда відповів: "Можливо, варто попросити міністра трохи почитати історичні факти, щоб мати об’єктивнішу точку зору. На жаль, майже 100 тисяч поляків були вбиті українськими націоналістами під час Другої світової війни".

Він додав, що польська сторона не готувала ноту протесту у зв’язку з цим.

Своєю чергою, посилаючись на заяви французького генерала Бруно Клермона, на думку якого президент Зеленський зробив стратегічну помилку, двічі заперечуючи заявам президентів Дуди та Байдена щодо походження ракети, він відповів: «Генерал може мати свою думку, у мене є своє. Генерал, мабуть, не знає президента Володимира Зеленського, я дуже добре знаю президента. Я знаю, що це за людина, можу сказати, що я з ним дружу", - сказав він.

Він додав, що рішення та дії в Україні приймаються в умовах великого стресу та напруги. "Сотні людей помирають там щодня. Коли відбуваються такі бомбардування, як це відбувається в ці дні, на Україну падають десятки ракет. Звичайно, значна частина російських ракет була знищена, ПРО України діяла героїчно, але також дуже багато людей померло", – пояснив він.

"Це величезна відповідальність, величезні емоції, це дуже глибокі переживання. Це інший спосіб сприйняття миру та вирішення таких ситуацій, ніж у нас у країні, де мир та спокій, яка через кордон дивиться на те, що там відбувається", - наголосив він.

Він додав, що в умовах війни, яка точиться за кордоном, "стався трагічний випадок, який дуже вразив нас".

"Потрібно максимально допомогти сім'ям, які зазнали цієї страшної втрати. Мої глибокі співчуття. Я намагаюся, щоб польська держава поводилася на належному рівні в цій ситуації й підтримувала тих людей, які опинилися в такій важкій ситуації на цей час", - зазначив він.

Президент Дуда про аварію в Пшеводові: ми забезпечили безпеку наших громадян

У понеділок президента Дуду запитали в Polsat News, чи правда, що він знав про причини вибуху в Пшеводові між 18.00 та 19.00.

"Близько 18.00-19.00 ми знали, що впала ракета, те, що сталося в Пшеводові, — це вибух ракети», - сказав президент. Він зазначив, "це була інформація, яку я отримав усно від наших служб". "Однак на постійній основі досягалися все більш тісні домовленості", - додав він.

"Я скликав нараду за погодженням з прем'єр-міністром, яка відбулася в Бюро національної безпеки. Усі відповідальні за безпеку Республіки Польща, включно з військовою безпекою, а також генерали, включно з начальником Генерального штабу. Ми разом обговорювали стратегію і проводили подальші розслідування ситуації на постійній основі та збирали різні сигнали", - сказав президент.

Як зазначив він, "ми знали, що американська сторона представляє ту інформацію, яку вона представляє, тільки вона не представила джерела, з яких вона надходить". "Я хотів, щоб наша інформація була підтверджена нашими службами; вона була результатом нашої розвідувальної діяльності, тому що для мене ця інформація була певною інформацією», – наголосив президент Дуда. Він пояснив, що отримав інформацію як від Прикордонної служби Польщі, так і від Війська Польського пізно ввечері. «Загалом вони відповідали інформації, яку мені надав президент Джо Байден", — сказав Анджей Дуда.

Він зазначив, що тим часом спілкувався з низкою лідерів, включаючи Байдена, який поділився з ним своїми знаннями. "Я також розмовляв з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, президентом України та цілим рядом лідерів, який тривав до пізньої ночі", - пояснив Дуда.

Він визнав, що "це був важкий момент з великою відповідальністю". "Ми весь час усвідомлювали, що треба діяти дуже спокійно, що ми не повинні робити поспішних дій, що ми несемо відповідальність за польські справи, за безпеку наших співвітчизників на наших плечах, тому негайне рішення поставити наші ВПС готовності, підйом літаків, як ми говоримо, також підвищена готовність окремих підрозділів до забезпечення безпеки, в тому числі служб, поліції тощо", – пояснив Дуда.

Він зазначив, що діяв "дуже спокійно і стримано, щоб уникнути непотрібної напруги".

"Ми не зробили запитуваного непотрібного оголошення, ми не зробили жодного непотрібного оголошення, а головне, ми не зробили жодного неправдивого оголошення, і це найголовніше", - підкреслив президент.

Він зазначив, що така позиція польської влади "була високо оцінена польськими союзниками й загалом міжнародною спільнотою, що ми залишалися спокійними, стриманими. Ми поводилися раціонально і, перш за все, забезпечували безпеку наших громадян.

"Безпека поляків гарантована на 100 відсотків", - підкреслив він.

За матеріалами pap.pl