Блокування кордону України: хто це робить, чому і хто виграє
Хто це робить?
Польські перевізники, які блокують кордон з Україною, працювали в Росії та в Білорусі. Це було повідомлено Асоціацією міжнародних автоперевізників України, згідно з веб-сайтом Федерації роботодавців України. Важливо відзначити, що страйкує лише одна з чотирьох польських асоціацій перевізників. Інші асоціації їх не підтримали, і польський уряд двічі їх закликав припинити дії.
Організатори “акції”, серед яких найактивніший 41-річний Рафал Меклер з Любліна, власник транспортної компанії Rafał Mekler Transport, наполягають, що їхня дія не має політичного характеру, а лише економічного. Лідер люблінського відділення "Конфедерації", Рафал Меклер, є головним обличчям протестів польських перевізників, які вже заблокували 4 з 6 пунктів контролю на кордоні польсько-українському.
Меклер також відомий як представник проросійської партії "Конфедерація Волю і Незалежність", лідер якої, Януш Корвін-Мікке, закликав визнати окупацію Криму і відвідав анексований півострів у 2015 році. Меклер є власником транспортної компанії, яка співпрацює з 6 білоруськими та 1 російською фірмами з 2013 року. Kreativnaya Logistika, Tonger Spedition LTD, Neriotrans, LLC West Matterhorn, M-Profstajl мають свої офіси в Мінську, CHP Awsus у Гродно, Welz Brest у Бресті, а Soul-Trans у Смоленську.
“Конфедерація свободи та незалежності” пов'язана з іншою польською праворадикальною організацією “Всепольська молодь”, яка має довготривалі зв'язки з російським імперським рухом, включаючи набір терористів до груп DRL (Донецька Народна Республіка) та LPR (Луганська Народна Республіка Україна). Зіомовіт Пржебітковскі, лідер списку “Конфедерації Волю і Незалежність” у виборчій кампанії до Сейму в 2023 році, є колишнім лідером "Молоді Всепольської”.

Так само, як і “Конфедерація свободи та незалежності”, Гжегож Браун особисто залучений до діяльності згаданої раніше організації “Молодь Всепольська”. Ця організація також має зв'язки з параметральною праворадикальною групою Задружний Круг (Задружний Круг - Дивізія Слов'янська), яка співпрацює з неонацистською групою Русив, яка зараз воює в армії Росії.
На початку російського вторгнення в Україну Гжегож Браун був єдиним депутатом на Сейм РП, який голосував проти резолюції, яка засуджувала Польщу, прийнятої після подій на Бучі. Послідовно він виступає проти присутності українських мігрантів в Польщі і є автором гасла “Зупинімо українізацію Польщі”. У 2018 році Гжегож Браун зустрівся в Москві з Леонідом Свірідовим, журналістом "Росія Сьогодні", який був депортований з Польщі за шпигунство на користь Росії.
Чому?
Зауважимо, що Польща є другою за розміром країною у світі за обсягами експорту до України. У 2022 році Головне статистичне управління (GUS) вказало, що експорт Польщі до України зріс на 37% в порівнянні з попереднім роком. Значення імпорту з України до Польщі становило близько 4 мільярдів доларів, що означає, що в загальних розрахунках Польща заробляє на торгівлі з Україною.
Зараз польський бізнес ймовірно бачить проблему в тому, що наші перевізники, як вони вважають, “перевантажують” ринок вантажоперевезень в Європі. Однак польські перевізники утримують європейський ринок, маючи найбільший парк вантажівок в ЄС, що становить приблизно половину всього флоту блоку. Транспортна галузь має значний внесок у польський ВВП, і уряд часто слухає її.
У 2022 році, згідно зі статистикою Головного статистичного управління Польщі, експорт з Польщі до України перевищив 10 мільярдів доларів США. З іншого боку, імпорт з України до Польщі склав близько 4 мільярдів доларів США, що в сумі дає Польщі позитивний торговельний баланс.
Слід зазначити, що кремлівські пропагандисти та “незалежні” російські ЗМІ висловлюються про цю ситуацію поверхнево, уникаючи будь-яких коментарів з цього приводу, що є нехарактерним для Росії в цей час.
Блокада польських транспортних компаній на кордоні з Україною (https://www.dw.com/pl/ukraina/t-66205169) має вплив на багато німецьких підприємств. Для деяких з них час доставки збільшився втричі, а витрати на транспортування подвоїлися або навіть зросли в чотири рази, - повідомив мережі редакцій RND Стефан Кегебайн, регіональний директор Східної комісії Німецької економіки. Вже є повідомлення про перерви в виробництві через відсутність товарів і сировини. Збитки йдуть у мільйони. З початку листопада польські транспортні компанії блокують кілька важливих кордонів з Україною
(https://www.dw.com/pl/die-zeit-o-prote%C5%9Bcie-przewo%C5%BAnik%C3%B3w-g...).
(https://www.dw.com/pl/die-zeit-o-prote%C5%9Bcie-przewo%C5%BAnik%C3%B3w-g...)
Представники українських перевізників нагадують: Угода між Україною та ЄС щодо автомобільного перевезення товарів жодним чином не порушує принципів рівної конкуренції на європейському ринку автомобільних перевезень товарів, забезпечуючи рівні умови для транспорту без дозволів між сторонами. Таким чином, наші водії ніяк не обмежують своїх польських колег у виконанні їхньої роботи.
(Джерело: https://www.pravda.com.ua/rus/news/2023/12/6/7431914/)
Хто найбільше виграє?
“Ситуація має надзвичайно небезпечні наслідки для економіки та національної безпеки України. Водії, не отримавши елементарної допомоги від Червоного Хреста та інших організацій, 2 смертельні жертви та загроза транспорту, від якого безпосередньо залежить національна безпека України”, - заявив ФРУ. Скільки Україна втратила через блокаду кордону польськими страйк брокерами: названо цифру (informator.ua)
У листопаді цього року бюджет держави України втратив приблизно 9,3 млрд гривень через митні платежі через блокаду пунктів контролю на польсько-українському кордоні. Експорт через контрольні пункти зменшився на 40%. Про це заявив Данило Гетьманцев, голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податків та митної політики України, під час телеефіру. За розрахунками експертів, економіка України вже втратила понад 400 мільйонів євро через польську сторону.

Анатолій Акулов, керівник благодійного фонду Ukraine in Armour, який забезпечує як військову, так і гуманітарну допомогу, сказав, що вартість транспорту з Польщі на Україну, яка зазвичай становить від 1700 до 2300 доларів за контейнер, у листопаді зросла до близько 5000 доларів. Він сказав, що поставки частин для дронів та гуманітарних вантажів були затримані. Вантажі рибальських мереж, призначених для використання як сітки проти дронів, чекають на кордоні вже третій тиждень.
З свого боку глава некомерційного підприємства Engineering Corps, яке виробляє різноманітні обладнання для ЗСУ, Віктор Долгопятов, сказав, що протести на кордоні також впливають на виробників військового обладнання. Долгопятов сказав, що блокада кордону затримала поставки частин машин до його фабрики, а також компонентів для блоків живлення, які використовуються в двигунах дронів та радіо.
“Я впевнений, що велика кількість частин, які надходять до фірм з приватного сектору, що працюють над оборонними проектами, на жаль, зараз стоїть на кордоні”, - сказав він.
Сьогодні вони сигналізують про загрозу виконання укладених контрактів та накладення штрафів, розриву діючих угод, відмови партнерів від попередньої співпраці. Кілька дочірніх компаній повідомили нас, що блокади принесли їм збитки, які вже перевищили 100 мільйонів злотих.
Блокада дорожніх переходів на кордоні з Україною має свої наслідки. На польському ринку відсутні вантажівки через затори, ціни на фрахт зростають, а товари польських експортерів не доходять вчасно до отримувачів.

Іронічно, блокада, спрямована проти українських перевізників, приносить їм прибуток у вигляді навіть потрійного зростання цін на транспортні послуги.
За оцінками Центру досліджень міграцій Університету Варшави, українці, які працюють в Польщі, вже сплатили приблизно 2,4 мільярда доларів податків. Це перевищує суму допомоги, наданої біженцям, хоча без врахування витрат на освіту та медичний захист.
Польські перевізники, які заблокували пункти пропуску на польсько-українському кордоні, що вимагають “справедливої конкуренції”, взаємодіють з особами, які мають зв’язки з Російською Федерацією. Протести на кордоні з Україною інспіровані проросійською партією “Конфедерація свободи та незалежності”. Протест має на меті ускладнити поставки перевезення військових та гуманітарних вантажів, що може вплинути на ситуацію на передовій. Крім того, потрібно усвідомлювати той факт, що блокада шкодить як і українській, так і польській стороні. Але найцікавіше, що у даній ситуації виграє Росія, яка обмежує доступ до українського ринку. Поставки затримують, стосунки руйнуються, війна триває, Росія керує. Справжня мета блокади – підтримка Росії у вигляді протесту, а також, нашкодити Україні та Польщі.
Джерела:
https://youtu.be/mTJgVNVaYS8?feature=shared
https://tsn.ua/amp/ukrayina/blokuvannya-kordonu-z-ukrayinoyu-polski-pere...
https://agropolit.com/news/27128-cherez-blokadu-polskogo-kordonu-ukrayin...
https://threadreaderapp.com/thread/1730312169089012206.html
https://amp.dw.com/pl/blokada-na-granicy-z-ukrain%C4%85-milionowe-straty...
https://www.holosameryky.com/amp/polshtsha-kordon-viiskova-dopomoha/7386...
ЦСДА (центр стратегічних досліджень та аналізу) та група прихильників україно-польської дружби "Міць"


